Leonardo Da Vinci Neyi Buldu? İcatları Nelerdir?

Leonardo Da vinci 14 Nisan 1452 senesinde İtalya’da dünyaya gelmiştir. Avrupa’da görülen adlandırma kuralı henüz gerçekleşmemişken adı Leonardo Di Ser Piero Da Vinci’dir. Adının anlamı ise Vinci’li üstat Piero’nun çocuğu Leonardo anlamına gelir.

Leonardo ilköğretim dönemlerinde aritmetik ile geometri derslerinde öğretmenlerinin sormuş olduğu sorulara ilginç cevaplar vererek bu derslerde ne kadar iyi olduğunu daha o yıllarda herkese göstermiştir.

Gelmiş geçmiş en iyi eserlerinden biri kabul edilmiş olan eserine yani Mona Lisa’ya 1503 yılında başlamış olduğu söylenir. Mona Lisa tablosuna son verdikten sonra nereye giderse gitsin onu kendisiyle birlikte götürmüştür.

1513 ve 1516 dönemleri arasında Roma’da yaşamını sürdürmüştür ve Papa adına geliştirilmiş olan birçok projede yer görevli olarak çalıştı. Hem Anatomi hem fizyoloji dallarında çalışmalarını sürdürdü. Fakat Papa, kadavralar ile çalışmasına yasak getirdi.

1516 yılında koruyucusu öldükten sonra Fransa kralından Fransa’nın baş ressamlığı, başmühendisliği ile baş mimarlı için davetiye almıştır. İleri ki dönemlerinde sağ kolu felç olan ünlü ressam, resim sanatına artık yavaş yavaş son verip daha ziyade bilimsel olarak çalışmaya daha bir önem vermiştir. Ünlü ressama yakın arkadaşı Melzi destek oluyordu.

Ünlü ressam 2 Mayıs 1519 senesinde 67 yaşına geldiği zaman Ambois’te yer alan evde dünyaya gözlerini yumdu. Kralın kolları arasında öldüğü ile ilgili bazı hikâyeler de bulunmaktadır.
Helikopter
Da Vinci’nin bu projesi modern helikopteri anımsatmasa da bile Rönesans zamanına göre muhteşem bir buluş olarak karşımıza çıkar.
Tank
Ünlü ressamın bir başka muhteşem icadı da tanktır. Şimdi ki tankların modellerine çok benzemese bile çalışma özellikleri aynıdır.
Dalgıç Kıyafeti
15. Yy’da Venedik’te hayatına devam eden Da Vinci’nin etrafı sularla çevrili haldeydi. Düşman gemilerine hasar vermek için bu kıyafeti tasarlama yoluna gitmiştir.
Makineli Tüfek
Ünlü ressamın makineli tüfeği 2 namludan meydana gelen üç ayrı setten oluşmaktaydı. 1.si ateş aldığında silindir dönüyordu, 2. set ateş alıyordu.
Ornithopter
Da Vinci kuşları aşırı seviyordu. Kuşları örnek alarak, kanat çırpan uçurulan bir ornithopter tasarımına imza atmıştır.
Paraşüt
O çağda uçaklar daha icat edilmemiş olsa bile, kendi tasarımları olan hava araçları için ünlü sanatçı paraşütü tasarlamıştır.
Rulman
Bu alet, pek çok mekanik alette görülen küçük metal bilyelerin adıdır. Elektrik motoru, kaykay, yoyo gibi aletlerin rulman olmadan çalışabilmesi imkânsızdır.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.