Joseph Lister Neyi Buldu? İcatları Nelerdir?

Joseph Lister Kimdir?

Ünlü bir İngiliz operatör ve bakteriyolog’u olan Doktor Lister, 5 Nisan 1827 de West Ham’da doğdu. On dokuzuncu yüzyılın ilk yarısında yapılan ameliyatlarda birdenbire baş gösteren kan zehirlenmeleri binlerce hastanın ölümüne sebep oluyordu.

Operatör Lister, bu zehirlenmeler ve yaraların iltihaplanması konusunda bütün gücüyle çalışıyor, ölümlerin önüne geçmeye çalışıyordu.

1864 yılında, Pasteur’ün, her yerde, hattâ insan vücudunda bile bulunduğunu ispat ederek ortaya koyduğu mikrop teorisi, Lister’in çalışmalarına yeni bir yön verdi.

Ameliyatlarda yaranın çevresini asid karbolik ile temizlemek ve yaranın üzerine asid karbolik’e batırılmış bezler koymak suretiyle, yarayı mikrop öldürücü bir ilâçla aralıksız bir şekilde temas halinde bulundurarak büyük problemini çözmüş oldu.

Bu asidi ilk önce 1865 yılında kullanan Lister, asidir. yaraya değmesinden meydana gelen acıyı önlemek için karbolik yağ, karbolik macun gibi ilâçlar tatbik etmek ve ameliyatta bütün aletlerin sterilize edilmesini sağlamak suretiyle büyük bir başarıya ulaştı.

Bütün bu antiseptikler üzerinde yaptığı keşifler, tıp tarihinde çok büyük bir işin başlangıcı ve temeli olmuştur. Yine Lister, hayvanlar üzerinde birçok deneyler yaptıktan sonra, ameliyat dikişleri için, kan zehirlenmesine sebep olan ince ipek yerine, hayvan bağırsaklarından yapılmış ve vücutta kendi kendine eriyen iplikleri ilk defa olarak kullandı.

Kendisine 1883 yılında baronluk, 1897 de asılzadelik ünvanları verilen ve 1894 de Kraliyet Cemiyetine baş kanlık eden ve adına bir Tıp Enstitüsü kurulan bu büyük insan, 1 Şubat 1912 yılında seksen beş yaşında öldü.

Joseph Lister Antisepsi‘yi bulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.