İdil Biret Kimdir? Hayatı Ve Eserleri Nelerdir?

21 Kasım 1941 senesinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Piyano derslerini ilk defa Mithat Fenmen’den almıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çıkarmış olduğu özel bir kanun sayesinde henüz 7 yaşındayken Fransa’ya gönderilmiştir.

Ünlü piyanist 15 yaşına geldiği zaman Nadia Boulanger’nin gözetimi altında Paris Konservatuarı yüksek piyano ve eşlikçilik ile oda müziği bölümlerini birinci bitirme başarısını göstermiştir. 5 kıtada defalarca konserler veren İdil Biret ünlü orkestralar ve ünlü orkestra şefleri ile birlikte çalışma başarısını yakalamıştır. Montreal, Royan, Atina, Persepolis, Berlin, Ruhr gibi önemli olan pek çok uluslararası festivallere de katılmıştır. Ünlü piyanist 1971 senesinden beri devlet sanatçısı olarak görev yapmaktadır.

Günümüze kadar seslendirmiş olduğu plak ile cd’lerin sayısı 80’in üzerindedir. Bu plak ile cd’lerin içinde tarihte ilk defa tamamen proje şeklinde seslendirilmiş olan Beethoven – liszt senfonilerinin hepsi Frederic Chopin’in tüm piyona eserleri, Johannes Brahms’ın tüm solo piyano müzikleri ile konçertoları, Sergei Rachmaninoff’un tüm piyano eserleri bulunmaktadır. Bunlar birçok eleştirmenin hayranlığını kazanmıştır. Ve bu sayede ünlü piyanistin çağımızın önde gelen piyano ustalarından birisi şeklinde tanınmasına yol açmıştır.

1995 senesinde Chopin’in tüm eserleri dizisi Varşova’da yapılmış olan Chopin plakları büyük ödülü jüri özel ödülü almaya hak kazanmıştır. Aynı sene kaydetmiş olduğu Fransız sanatçı Pierre Boulez’in 3 müzik yapıtını barındıran cd Paris’te yılın altın diyapozon ödülünü almıştır. 95 senesinin en iyi plakları arasına girmiştir.

1997 senesinde 100. Ölüm yıl dönümü sebebi ile Brahms’ın bütün solo piyano müziklerini 5 konseri kapsayan bir seride seslendirdi. Fransız yazar Prof. Dominique Xardel’in Fransa’da bir Türk piyanist İdil Biret isminde bir kitabı bulunmaktadır. Bu kitap 2006 senesinin eylül’ünde Fransa’da piyasaya sürülmüştür.

2007’nin yazında Üner Birkan tarafından Dünya sahnelerinde bir Türk piyanisti İdil Biret adı ile Türkçeye tercümesi yapılmıştır. Daha önce ünlü piyanistin de bulunduğu piyanistler isminde pek çok piyanist ile yapılmış olan söyleşilerden meydana gelen bir kitap yapan Dominique Xardel sadece ünlü piyanisti konu edinen bu yeni eserinde piyanistin yaşamı ve kariyerinden başka pek çok farklı konularda ki düşüncelerine de yer vermiştir. Ünlü piyanist bir başka devlet sanatçısı olan Şefik Büyükyüksel ile evlidir.

İdil Biret çocukluk yıllarında babamın çikolata çalışı, kedilerin kavgası, keloğlan, Süleymaniye ve şimendifer adında besteler yapmıştır. Çocukluk yıllarında harika çocuk şeklinde övgülere mazhar olmuştur. Cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrası ile Yurt için ve yurt dışı konserlerde defalarca görev almıştır.

İdil Biret’in Almış Olduğu Ödüller Ve Nişanlar

 • 1957 senesinde Paris konservatuarı, Konservatuar birincisi olmuştur.
 • 1952 senesinde Paris konservatuarında ki yüksek solfej ve deşifraj bölümlerini birinci olarak bitirmiştir. 1957 senesinin haziran ayında konservatuarda eğitimini sürdürdüğü piyano, oda müziği ile eşlikçilik sınıflarından ayrı ayrı birinci olarak mezun olma başarısını göstermiştir. Bu başarısından dolayı birincilerin birincisi ismi ile anılmıştır. Reine
 • Laurent ödülü ile Popelin ödüllerini kazanma başarısını sağladı.
 • 1954 senesi ile 1964 senesi Lily Boulanger Memorial, Boston.
 • 1961 senesinde Harriet Cohen – Dinu Lipatti Altın Madalyasını aldı, Londra
 • Adelaide Ristori Nişanı, İtalyan Hükümeti tarafından verildi.
 • 1974 senesinde Kültür – Liyakat Nişanı, Polonya Hükümeti tarafından verildi.
 • Chevalier de l’Ordre du Mérite, Fransa.
 • 1995 senesinde Uludağ Üniversitesi Onursal Doktora ödülünü almıştır.
 • 1995 senesinde Grand Prix du Disque Chopin, Varşova.
 • 1995 senesinde Altın Diyapozon ödülünü almıştır. Fransa
 • 1971 senesinde Devlet Sanatçısı ödülüne layık görülmüştür. Türkiye
 • 1988 senesinde Boğaziçi Üniversitesi tarafından Onursal Doktora ödülü verilmiştir.
 • Eskişehir Anadolu Üniversitesi tarafından Onursal Doktora ödülü verilmiştir.
 • 1996 senesinde Sevda Cenap And Müzik Vakfı Onur Ödülü Altın Madalyası ödülünü almıştır.
 • 2003 senesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından Onursal Doktora ödülü verilmiştir.
 • 1988 senesinde Polonya Üstün Hizmet Madalyasını almıştır. Chopin eserleri kayıt ile seslendirmeleri sebebi ile bu madalyayı almıştır.
 • 2007 senesinde 35. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, Onur Ödülünü almıştır.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.