Galileo Galilei Neyi Buldu? İcatları Nelerdir?

Galilei, 16. Yy’ın bilim camiasında büyük bir çığır açan namı ve icatları bugüne kadar ulaşan matematik, astronomi, fizik, felsefe ile mühendislik alanındaki bilim dalları ile ilgili önemli araştırmalar yapan bir bilim insanıdır.

Küçüklüğünden beri gözlemci bir yeteneğe sahip olan, erken yaşlarda evrenin problemlerine ilgi duyan, bilime katkısı olacak farklı aletler bulma amacı içinde olan Galileo 25 yaşına geldiği zaman profesör unvanına sahip olmuştur. 17. Yy’da ki bilim devriminin de öncüsü olmuştur.

1589 yılında Hollanda Dürbünü şeklinde adlandırılan buluşunu da meydana getirdi. Bu dürbün sayesinde gök cisimlerini 32 kat büyütebilmiştir. Bu sayede Güneş ve Ay’daki birçok küçük detayları bile inceleme fırsatını yakalamıştır.

Bilime olan alakası ve bilim düşüncelerinde özgür olunması gerektiğini belirten Galileo 1637’de Ay’ın özelliklerine ilgi duyup bu konuyu inceledi.

Birçok bilim dalı ile alakalı araştırmalarını aynı anda sürdürmeyi başarabilen Galileo, astronom daha sonra yine mekanik ile alakalı araştırmalarına devam etmiştir ve sarkaç hareketleriyle eğik düzlem hareketleri hususundaki araştırmaları için yeni yasalar getirmiştir. Maddenin hallerini incelediğinde termoskopu da icat etti.

Galileo Galilei’nin Eserleri

1586 yılında yaptığı Küçük Terazi eseri, 1600 yılında Mekanik, 1610 yılında Yıldızların Habercisi, 1632 yılında Dünyanın İki Esas Sistemi Üzerine Diyaloglarla 1638 yılında Hareket Kanunları ile Mekanik Gelileo’nun en önemli eserlerinden başlıcalarıdır.

Bilim Adamının İcatları

1) Teleskop
Eskiden yapılanlardan yola çıkarak uzağı daha yakın şekilde görmek adına büyük merceklerin kullanılması yardımı ile kuvvetli bir teleskop icat etti. 1609 yılında icat ettiği teleskop sayesinde gökbilimi alanında önemli gözlemlere imza atmıştır. Ay’ın kraterlerini ilk kez görüldü.

2) Jüpiter’in Uyduları
7 Ocak 1610’da kendinin icat ettiği teleskopu kullanarak Jüpiter’in etrafında 3 ufak parlak yıldız görmüştür ve bu duruma çok şaşırmıştır. Diğer arka tarafında daha fazla yıldızın bulunduğunu görmesi uyduların keşfedilmesine yol açmıştır.

3) Mikroskop
Teleskoptan yola çıkarak araştırmalarını daha derinlemesine inceleyebilmek için mikroskop’u icat etmiştir.

4) Termoskop
Sıcak ve soğuğu ölçmeyi kolay hale getirebilmek adına 1597 yılında termoskopu icat etmiştir. Bu icadın isim babası olarak da bilinir. Bundan dolayı bu isim verildi. İnce uzun tüp olan, alt bölümü yuvarlak topa benzemektedir. Tüpün alt bölümüne gelen sıcaklık su düzeyinin artmasına sebep olarak sıcaklık ve soğukluk ölçülür.

5) Su Pompalama Makinesi
Bunu icat edip patentini aldı. Bu makine ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır. Bahçe, toprak gibi yerlerin sulanması için pompadan yardım alınarak kullanılırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.