Arşimet Neyi Buldu? Buluşları Ve İcatları Nelerdir?

Yunanlı matematikçi, fizikçi ve mühendis olan ünlü bilim adamı belki de kendi döneminin en önemli bilim adamıdır. İlk defa, bir daire çevresinin çapına oranını yani pi sayısı olarak bilinen sayıyı eksiksiz şekilde hesaplamayı başarmış silindir ile başka geometri şekillerinin alan ile hacimlerini nasıl hesaplanması gerektiğini öğretmiştir. Batmış olan cisimlere etki eden kaldırma kuvvetinin doğasını keşfetmesi ile bilinmektedir ve tabi çok başarılı bir bilim adamı şeklinde tanınır.

Arşimet’in halk arasında tanınmasına yol açan en önemli olaylardan bir diğer ise döneminin kralı Hierro’nun Kral Ptolemy namıma yaptırttığı gemiyi, bu gemi o döneme kadar Sicilya adasında yaptırılan en büyük gemi olduğu için hiçbir şekilde suya indirilemiyordu ve bundan dolayı ünlü bilim adamından yardım istemesi olayı ile gerçekleşmiştir.

Yapılan büyük gemi çok küçük bir insan kuvvetinin yardımı ile suya ulaşmayı başarmıştır. Suya ulaşmasını sağlayan düzeneği kurdurmuş olan Arşimet bu başarısından sonra, ilk başta kendi şehrinde daha sonra ise tüm Sicilya adasında duyulmuştur.

Ünlü mucidin bilinmekte olan başarılı icatlarından bir başkası ise Arşimet vidası olarak karşımıza çıkar. Bu icadını Nil taştığı için memleketleri su altında kalan Mısır halkı için bulmuştur. Arşimet vidası sistemiyle Mısırlılar taşan Nil sularını kontrol altına almayı başarmışlardır. Bu buluşu sayesinde Nil’i kontrolleri altına alabilmişlerdir.

Geçmişten Günümüze Eserleri

Başarılı mucit Mekanik, Geometri, Matematik gibi sayısız bilim dallarında buluşlara imza atmıştır ve bunlardan en önemli olanlarını sıralarsak eğer ilk önce mekanik ile ilgili yapmış olduğu denge prensibini söyleyebiliriz. (İki köşeye asılmış olan eşit seviyedeki ağırlığı olan maddeler aynı dengede olur, ağırlıkları aynı olmayan maddeler ise f1 • a = f2 • b şartının sağlanması sayesinde yine dengede kalabilir.) Bu icadından sonra bilim adamının söylemiş olduğu Bana bir dayanak noktası verin dünyayı yerinden oynatayım lafı çok ünlü olmuştur.

Geometride yapmış olduğu pek çok araştırma ile icatlarından en ünlü olanları ise bir kürenin yüz ölçümünü 4r2 şeklinde, hacminiyse 4/3 r3 olarak eşit olduğunu kanıtlaması olmuştur. Dairenin alanını hesapladığı esnada pi sayısının değerini ortalama olarak bulmuştur ve bu araştırmalarının sonunda ise suyun kaldırma kuvvetinin cismin öz kütle çapıyla benzer olduğunu bulmuştur.

Matematik dalında yapmış olduğu çalışmalar bilim adamından 2000 sene sonra ilerlemeye başlayacak İntegral ile Diferansiyel Denklemlerinin hesaplamaları sırasında çok önemli rol oynamıştır. Bilim adamının sonsuz küçükler hesabı modern matematikte Newton ile Leibniz gibi önemli bilim insanlarının çalışmalarına önemli yararlar sağlamıştır.

Başarılı bilim adamının yazılı eserlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Denge Üzerine 2 Cilt
  • İkinci Derecede Paraboller
  • Küre ve Silindir Yüzeyi Üzerine 2 cilt
  • Spiraller Üzerine
  • Konoidler Üzerine
  • Yüzen Cisimler Üzerine 2 Cilt
  • Dairenin Ölçülmesi
  • Sandreckone
  • Mekanik Teoremler Yöntemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.