Antoine Laurent Lavoisier Neyi Buldu? İcatları Nelerdir?

Antoine Lavoisier: 1743-1794. Bugünkü kimya bilimini kuranlardan biri olarak sayılan ünlü Fransız bilginidir. Antoine Lavoiser zengin bir ailenin çocuğu olarak Paris’te doğmuştur. Mazarin kolejinde okuyan Lavoisier, çeşitli profesörlerin astronomi ve kimya derslerini takip ederek yetişti.

Modern kimyada Lavoisier’in «Maddenin Sakımı» kanunu esas temellerden biridir. «Madde ne yeniden yapılabilir, ne de yok edilebilir, fakat, o birinden diğerine değiştirilebilir.

Bir kimya reaksiyonundan sonra bir maddenin ağırlığı reaksiyona girmeden önceki ağırlığının tamamen aynıdır. Bu, gerçeği Lavoisier ispatladı. Havada yanan bir maddenin oksijenle birleştiğini ve ağırlığının arttığını ortaya koydu. En büyük başarısı oksijeni keşfetmesi ve havanın bileşimini bulmasıdır.

Basit sanılan bir çok cisimlerin birleşik olduğunu ispatlamış, elmasın kömür olduğu hakkında (Newton)un ileri sürmüş olduğu fikri deneyle doğrulamıştır.

Antoine Laurent Lavoisier aynı zamanda halk tarafından pekte  da sevilmeyen Kral 16. Louis  ile çalışma hatasına düşmüştür.

Fizik alanında ısı ve gazlar konusunda değerli incelemeleri bulunan Lavoisier, kimyanın fizyolojiye uygulanması ile de uğraşmıştır. Bu büyük bilgin, son yıllarında devlet çiftliklerinden birinin umumi direktörlüğü ödevinde bulunurken, büyük ihtilâlin Convention Meclisinin aklığı bir kararla, 1794 Martının 8 inci günü giyotinle başı kesilerek öldürüldü.

Arkadaşı olan Joseph Louis Lagrange idamının hemen ardından şu sözleri söylemiştir: “Başının kesilmesi sadece bir an sürdü. Oysaki onun gibi bir bilgin yeniden dünyaya gelmesi belki de 100 senen sonra bile mümkün olmayacaktı.

Antoine Laurent Lavoisier, hidrojen ve oksijen elementlerini ilk bulan kişidir. Ayrıca kütle korunumu yasasının keşfi ve metrik sistemin oluşturulması ile oldukça ün kazanmıştır.

 Not:

1). Antoine Lavoiser 1768 senesinde yapmış olduğu bir çok deneyde bazı salyangoz türlerinin başının kesildikten sonra salyangozların yeniden büyüdüğünü keşfetmiştir. Bu deneyden sonra, Fransızların salyangozlara ve de baş kesmeye olmuş olan merakları ironik bir biçimde bir araya gelmişti!

2). Antoine Lavoiser oksijen ve hidrojen kelimelerini Yunanca’da asit-biçimlendirici ve su-biçimlendirici anlamına gelen terimleri kullanarak türetmişti. Oksi asit, hidro su anlamına gelmektedir.

3). Fransız hükümeti Antoine Lavoiser’in idamının üzerinden iki yıl geçmeden mahkumiyet kararını bozmuş ve dul olan eşinden özür dilemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.