Alexander Fleming Neyi Buldu? İcatları Nelerdir?

Alexander Fleming Kimdir?

İngiliz bakteriyoloğu ve Penisilin ilacının kâşifi. Fleming, İskoçya’da Lochfield’de doğdu. Kilmarnock Akademisinde ve Londra Üniversitesinde öğrenimini yaptı.

Birinci Dünya savaşında orduda yüzbaşı olarak çalıştı. Normal hayata döndükten sonra, bilhassa bakteri ve antiseptikler üzerinde lâboratuvar deneyleri yapan Fleming, bir gün bakteri kümesinin üst kısmında tıpkı küfe benzeyen yeşil renkli bir maddenin varlığını gördü.

Bir süre durumu incelediği zaman, stafilikok bakteri kümesinin yok olduğunun farkına varınca, meydana gelen küfün, bakterinin gelişmesini önlediğini ve onu yok ettiğini anladı.

Bir küfün çıkardığı bir nevi suyu filitre edip tam 800 defa sulandırdığı halde bu likidin kuvvetinden hiçbir şey kaybetmediğini gördü.

Dr. Fleming bu şaheser maddeye Penisilin adını verdi, Lâboratuvarındaki hayvanlar üzerinde uzun zaman denedikten sonra, mevzii cerahatle yaralara yüzde bir nisbetinin, difteri mikrobunu yok ettiğine şahit olan Fleming, 1929 yılında bu buluşunu, açıkladı. Ancak gelişmesi için aradan uzun zaman geçmesi gerekti. Sebebi; doktorların penisiline karşı çekingen davranmaları ve penisilin yapımının çok denemelere ihtiyaç göstermesiydi.

Sonradan. 1939 yılında Oxford Üniversitesinde yapılan çalışmalar, Amerika’nın bu gayretlere ilgi göstermesi Penisilinin seri halinde yapımını hızlandırdı. Penisilin antibiyotik tüm Bakterileri öldürür. Bir çok hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Aynı cins antibiyotiklerden olan diğer ilaçlar, streptomisin, cloromisetin, terramisin, aureomycine’dir. Ekmek, çürüntü, peynir gibi her cins organik maddelerin üzerinde rutubet ve ısı yardımı ile meydana gelen küf adını verdiğimiz mantar çeşidinden çıkarılan bu harika ilaç penisilin, hayat kurtarıcı vasfıyla bütün insanlığın takdirini kazanmıştır. Dr. Fleming, 1943 yılında Kraliyet Cemiyetine üye oldu. 1945 de Nobel Armağanını aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.