Albert Einstein Neyi Buldu? İcatları Nelerdir?

14 Mart 1879’da Almanya’da dünyaya gelen ünlü bilim adamı kısa bir zaman geçtikten sonra Münich’e taşınmıştır ve okul hayatına Munich’deki Luitpold Gymnasium’da başlamıştır. Bu zamanlarda annesinin ısrarları ile keman derslerine devam etmektedir.

Bilim adamının ailesi iflas ettikten sonra ailesiyle birlikte İtalya’ya taşındılar. Ancak ünlü bilim adamının okulu bitirebilmesi için dönemim sonuna kadar Münih’te kalması gerekecektir. Eğitiminin aksamaması adına 1896 senesinde ailesi tarafından İsviçre’ye gönderilmiştir.

Fizik ile matematik öğretmeni olabilmesi için Zurich’deki Swiss Federal Polytechnic School’da eğitimine devam etmiştir. 1921’de fotoelektrik etkisine açıklama getirmesiyle Nobel Fizik Ödülünü almayı başarmıştır.

Özel Görelilik Kuramı Yani İzafiyet Teorisi

Buna göre ışık hızından daha süratli bir cisim bulunamaz. Işık hızına ulaşıldığı taktirde zamanda durma yaşanması gerekecektir. Hızlanmış olan cisimlerin boylarında kısalma olur. Hızlanmış olan cisimler için zaman daha yavaş ilerler.

Genel Görelilik Kuramı Yani Kütle Çekimin Geometrik Kuramı

Bu teori kütle çekiminin geometrik kuramı şeklinde de bilinmektedir. Bilim adamına göre kütle çekimi uzay ile zaman yahut uzay zamanda hesaplanabilirliğinin mümkünlüğünü ortaya koyar.

Kütle Enerji Denkliği 

Kütle Enerji Denkliğinde ünlü bilim adamı daha önce kütleyle enerji arasında kurulamamış olan bir bağ kurmuştur. Enerjinin maddenin kütlesiyle ışık hızının karesinin çarpımıyla aynı olduğunu savunmuştur. E=MC2 formülünden yola çıkarak 1905’de çağdaş biliminin temellerinin atmasına öncü olmuştur.

Fotoelektrik Etkisi

Fotoelektrik Etkisiyle ünlü bilim adamı 1921’de Nobel Fizik Ödülünün sahibi olmuştur. Buna göre belli bir kaynaktan yayılmakta olan ışık yahut elektromanyetik dalgalar bir maddenin yüzeyine düştüğü taktirde elektronlar yaymaya başlar. bu elektronların adına da fotoelektron adı verilir.

Brown Hareketi ve İstatistiksel Fizik 

Brown Hareketiyle ünlü bilim adamı Robert Brown’ın gözlemini açıklamıştır. İskoç bilim insanı polenlerin suyun içinde tesadüfen meydana gelen sıçramalarla hareket ettiklerini mikroskoplarının yardımıyla gözlemlemiştir. Fakat bu konu ile ilgili bir açıklama getirmeyi başaramamıştır.

Kuantum Fiziği ve Belirsizlik İlkesi

Hem kuantum fiziği hem de belirsizlik ilkesiyle bilim insanı zaman ile enerjinin aynı anda doğru şekilde saptanamayacağının gerçekliğini ifade etmiştir.

Einstein’ın Buluşları

Ünlü bilim adamı yaşadığı dönemde üretilmiş olan dolapları sevmiyordu. Berlin’de bir ailenin hatalı bir buzdolabından dolayı öldükleri bilgisi eline geçtiği zaman elektrik ile çalışmayan bir buzdolabını yapmak için kollarını sıvamıştır. Ama maddi yetersizliklerden dolayı üretime geçilemediğinden dolayı onun icadı olamamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.