Adolf Hitler Kimdir? Neler Yapmıştır? Kısaca Hayatı

Adolf Hitler, 1933 yılında Alman Başbakanı olmuş tarihin gördüğü en talim diktatörlerden biridir. Aynı zamanda nazizinin kurucusu, nasyonel sosyalizminin fikir babasıdır.

Hitler 20 Nisan 1889 yılında Avusturya’da Braunau am Inn’de dünyaya geldi. Ortaokulu Linz’de okudu. Babası Alois Hitler gümrük memuruydu. Ailenin beş çocuğu vardı, Adolf bu çocukların üçüncüsüydü. 13 yaşında babasını kaybetti. Daha sonra şiddetli bir ciğer hastalığı geçirdi ve doktorun tavsiyesiyle bir yıl kadar okuldan uzak kaldı. Ancak bundan sonra da annesine bakmak için inşaat işçiliği yapmaya başladı.

Adolf Hitler 1907 yılında annesini kaybetti. Tarihçilerin öne sürdüğüne göre Hitler’in annesinin ölümünde gelen doktor bir Yahudiydi. Hitler annesinin ölümünü hiçbir zaman kabullenememiş, annesini kaybettiği için bu Yahudi doktoru sorumlu tutmuştu.

Hitler orta öğrenimini bitirince Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’ne gitmeye karar vermişti. Kendine aşırı güvenen bir yapıya sahipti. Bu nedenle Akademi’den kendisinin yeterli olmadığına ve kabul edilmediğine dair cevap alınca yıkılmıştı. Viyana sanayi mektebine yazılarak bir mimarın, sonra da nakkaşın yanında çalıştı. Bu arada bir süre, yapıp sattığı resimlerden kazandığı parayla, sefalet içinde bir yaşam sürdü.

1914 yılında I. Dünya Savaşı çıktı. Hitler, gönüllü olarak Bavyera ordusuna katıldı. Savaşın sonunda Almanlar mağlup oldu. Alman işçi Partisi derneği, Almanya’nın içinde bulunduğu durumu değerlendiren çeşitli toplantılar düzenlemekteydi. Komutanları Hitler’in bu toplantılara katılarak bilgi edinmesini istediler.

Ayrıca Gottfred Feder’in demekte yapacağı konuşmayı özellikle izleyerek amaçlarını öğrenmesini istiyorlardı. Hitler bu toplantıda dinlediği fikirlerden çok etkilendi. Daha sonra Alman İşçi Partisi’nin üyesi olmaya karar vererek politikaya atıldı.

Arkadaşı Feder ve altı kişilik ekibiyle birlikte Alman İşçi Partisinin ismini Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi olarak değiştirdi ve partinin başkanı oldu. Kendisini destekleyenlere “Nazi” ismi verildi. Kendisine de, taraftarları, rehber anlamına gelen “Führer” lakabını verdiler.

Partinin 25 maddelik programının ilk maddesi Almanya’yı Birinci Dünya Savaşı sonucunda imzalanan Versay Antlaşması’ndan kurtarmaktı. Alman vatandaşlığının yalnız Alman kanı taşıyanlara verilmesi ve büyük sermayeyi devleştirmek de yine programın temel maddelerini oluşturuyordu.

Hitler 1924’de 10 ay hapiste kaldı. Bunun nedeni hükümeti devirme teşebbüsünde bulunmasından kaynaklanıyordu. Bu mahkumiyeti sırasında “Mein Kampf” (Kavgam) isimli bir kitapta fikirlerini topladı. Bu kitap, partinin bundan sonraki faaliyetlerini belirledi.

Nazi ideologlarında yoğun bir Darwinizm etkisi görülmektedir. Adolf Hitler ve Alfred Rosenberg tarafından şekillendirilen bu teori incelendiğinde, “doğal seleksiyon”, “seçici eşleşme”, “ırklar arası yaşam mücadelesi” gibi, Darwin’in Türlerin Kökeni kitabında onlarca kez tekrarlanan kavramlara rastlanır.

30 Nisan 1945 yılında aldığı yenilgiyi sindiremeyen Hitler, Berlin’de eşi Eva Braun ile beraber intihar etti. Bu olaydan bir hafta sonra İkinci Dünya Savaşı’da  sona ermiş oldu. Savaşta 35 milyon kişi hayatını kaybetmişti.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.